Základem bezpečnosti práce je kvalitní pracovní oděv

Pracujete v odvětví, ve kterém bezpečnost práce spočívá nejen v zaměstnancově chování, ale rovněž v pracovním oděvu? Pak právě pro vás je určen dnešní článek. Představíme si možnosti, které máte ve výběru pracovních oděvů a které raději nevybírat.

Nošení pracovního oděvu může být někomu nepříjemné, ale je nezbytné. Zákoník práce udává, že vedoucí zodpovídá za to, že pracovník nosí pracovní oděv a že je tím dodržována bezpečnost práce. Kdyby přišla kontrola z inspektorátu, hrozí za porušení pravidel pokuta zaměstnavateli až 2 miliony.

Mají pracovní oděvy nějaké nevýhody?

Jak je tedy možné, že se zaměstnanci brání ochranným pracovním oděvům? Často za to může zaměstnanec, který ve snaze ušetřit nakoupí to nejlevnější, a tudíž nekvalitní, vybavení a myslí si, že tím je vše splněno. Potom jsou pracovní rukavice moc tvrdé, zaměstnanec v nich nemá cit a nekvalitní boty mají kovovou špičku a nejde v nich vydržet celých dvanáct hodin směnu. Potom si radši pořídíte svoje oblečení, které je kvalitnější a mnohdy dokonce i bezpečnější.  Nemusí ale odpovídat předpisům.

Často diskutované téma: bezpečnost na stavbě

Na stavbě by měli dělníci nosit v každém případě pracovní oděv, který je vybaven reflexními prvky, a především by neměli opomíjet ochranné přilby. Pracovní den vám může značně znepříjemnitnáhodně zvolená velikost přilby. Potom sklouzává do očí, do stran a v takovém případě se může stát i nebezpečím, protože se sníží vaše zorné pole a stíží pohyb po lešení. Příliš vyvýšená přilba také může zapříčinit, že se dělník musí víc ohýbat a často zavadí o trubky nad ním, což může mít za následek pád.

Vhodné ochranné přilby jsou vyrobené z lehkých materiálů, nejčastěji z polyetylénu. Také jsou vybavené prodlouženým zátylkem a krátkým kšiltem. Vhodné jsou pro práci i do -30 °C.

Nejvhodnějším pracovním oděvem na stavbu jsou montérky, vyrobené i v nepromokavém provedení. Tvořit je musí kvalitní pružný materiál, odolají ale i silné mechanické zátěži. Oblast kolenou je zesílená, aby se dělníkovi dobře klekalo k práci. Vhodné je pořídit je s laclem, ale seženete je i bez laclu. Pokud pracujete venku i přes zimu, můžete zakoupit i zateplené montérky.

Nezapomínejte na pracovní oděv i na zahradě

Jste nadšeným zahrádkářem? Ani ve vaší výbavě by nemělo chybětsprávné pracovní oblečení. Hned se vám bude pracovat lépe! Pohodlné montérky, softshellová bunda nebo vesta pro chladnější podzim a kvalitní pracovní rukavic značně zlepší vaši práci. Rukavice mohou být kombinované, z vepřoviny, tkaniny, textilní, gumové, provrstvené na dlaních a koncích prstů. Hlavní vybavení zahrádkáře tvoří také holínky.

admin