Jak na výběr radiátoru

Čeká vás výměna starých radiátorů nebo naopak bydlíte v novém a jste postaveni před otázku, který radiátor je ten nejlepší? Která kritéria byste měli brát v potaz?

Jaký výkon

Na ústup už se v moderních interiérech do určité míry dává klasika v podobě článkového radiátoru z oceli a hliníku. Cílem většiny majitelů nemovitostí totiž rozhodně není vytvořit si z topného tělesa estetickou dominantu místnosti. Proto jsou ta moderní daleko subtilnější a nestrhávají na sebe tolik pozornosti.

Základním parametrem při výběru je jednoznačně výkon. Kdo se neorientuje v nabídce produktů a řadě hodnot, může si snadno pomoci například internetovou kalkulačkou pro jeho výpočet. Po zadání potřebných údajů provede výpočet a orientačně vás s potřebnou hodnotou seznámí.

Zhruba platí poučka o 50 W na jeden krychlový metr místnosti, při výběru se v zásadě v našich zeměpisných šířkách nedá udělat výraznější chyba, teplotní ztráty pro danou oblast jsou průměrně dané. Dokud se k nám tak nenastěhují arktické zimy, pravděpodobně své volby litovat nebudete, ať koupíte jakýkoli produkt. Ten konkrétní by s vámi ovšem vždy měl vybírat odborník, který dokáže výpočty provádět přesněji.

Další potřebné parametry

S praktickou stránkou z hlediska funkčnosti se pak pojí i design. Na ten má překvapivě vliv například i typ zapojení. Může být běžně pravé, levé, úhlopříčné nebo spodní. Poslední jmenované je nejméně viditelné, proto často poptávané.

Postupem času se stále více lidí přiklání z praktických důvodů k nákupu radiátoru deskového z oceli, případně méně často také k variantě z hliníku. Hliníkové článkové radiátory jsou oproti klasické litině více výhřevné, navíc vám zpravidla nehrozí žádná nehoda v podobě toho, že by radiátor tekl. Nemá kudy, protože v tomto případě na něm nenajdete žádné sváry nebo spoje.

Speciální kategorii pak tvoří radiátory designové. Kam bychom mohli zařadit i topidla do koupelen, neboť ta pak v této místnosti zpravidla neplní pouze funkci dodání tepla, ale můžeme si na ně například věšet ručníky či prádlo. Navíc se nemusíme spokojit s běžnou bílou, dodávají se v široké barevné škále.

admin