Saxofony pro každého

22.8.2012

Na začátek by bylo vhodné uvést základní charakteristiku saxofonů. Jedná se o jednoplátkové dechové hudební nástroje. Zajímavostí je zařazení saxofonů mezi dřevěné hudební nástroje. Toto je dáno nikoliv na základě použitého materiálu (saxofony jsou vyráběny z kovu, nejčastěji z mosazi), ale na základě stavby saxofonu a způsobu, jak se na něj hraje.
Mezi přední světové výrobce saxofonů patří firmy Yamaha, Ashton a Amati. Pokud máte zájem o tento typ hudebního nástroje (a nejen o něj), můžete vyzkoušet internetový obchod Cmias.cz společnosti CMI Melodia a.s., kde naleznete saxofony jak pro začínající hráče, tak i pro pokročilé či profesionální hudebníky.

Máte-li cestu do Hradce Králové, určitě zavítejte do obchodního domu CMI plaza, kde si můžete vybrané modely saxofonů osobně vyzkoušet. Zároveň zde naleznete ojedinělou nabídku hudebních nástrojů od více jak 100 výrobců z celého světa.
Saxofony jsou členěny do dvou hlavních skupin (též označovaných jako rodiny). Konkrétně se jedná o orchestrální a vojenské saxofony. V každé rodině jsou již konkrétní typy saxofonů. Mezi nejznámější typy patří sopraninový, sopránový, altový, tenorový, barytonový, basový či kontrabasový saxofon.

V našem článku se blíže podíváme na altové a tenorové saxofony.

Altové saxofony

Altové saxofony jsou vůbec nejčastěji používaným typem saxofonů. V některých případech jsou označovány jako tzv. altsaxofony. Jedná se o třetí nejmenší typ saxofonů, které se na trhu objevují.

Z hlediska použití se můžete s altovým saxofonem setkat nejčastěji v jazzu, funku, blues nebo v dechových orchestrech. Výjimkou však nejsou ani koncerty klasické hudby určené pro sólový altový saxofon.

Tenorové saxofony

Tenorové saxofony se oproti altsaxofonům řadí do střední třídy (z hlediska velikosti hudebního nástroje). Tenorový saxofon (neboli tenorsaxofon) má stejné prstoklad jako altový saxofon. Oba typy se liší již zmíněnou velikostí a tím, že tenorsaxofon má o něco větší hubičku. Přechod mezi oběma typy saxofonů tak není příliš obtížný.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *